Kam to naše dítě chceme přihlásit ?
(nebo jsme tak už nedej bože učinili)


Co je to karate?
Karate je jedno z nejstarších a nejkomplexnějších bojových umění světa, které úspěšně přešlo do moderní doby. Může být definováno jako obrana beze zbraní. Skládá se z dynamických útočných a obranných technik, které maximálně využívají všechny části těla. Naučení a podvědomé zažití technik vyžaduje dlouhodobý a pravidelný trénink, který je fyzicky náročný.


Co jste vlastně zač?
V roce 1989 vznikl z oddílu starších žáků místního Sokola oddíl karate Spektra Liboc. Založil ho a jeho trenérem se stal Milan Fürst, který je hlavním vedoucím oddílu dodnes. O skupinu nováčků a organizační věci oddílu se stará Mirek Budín. V roce 1995 byl oddíl zaregistrován jako oddíl karate školy Shotokan pod hlavičkou Českého svazu karate. Ve stejném roce došlo ke spojení s oddílem karate Sokola Dejvice, který vede Said Al-Kaysy. V roce 2006 jsme se stali samostatným subjektem s názvem Karate klub Spektra Praha. Jeden z vedoucích má trenérskou licenci 2. třídy, ostatní 3. třídy.
Činnost oddílu zahrnuje nejen sportovní formu karate (kata, kumite), ale i prvky praktické sebeobrany na základě technik bojových umění Judo, Aikido a klasického bojového Karate.


Není karate nebezpečné?
Je, podobně jako fotbal, jízda na kole nebo kolečkových bruslích, gymnastika apod.
V karate, stejně jako v jiných bojových sportech, kde dochází k fyzickému kontaktu se soupeřem, nelze úrazům stoprocentně zabránit. Karate však je četností úrazů daleko za sporty jako je fotbal či hokej. V bojových sportech je cvičenec na kontakt se soupeřem cílevědomě připravován a při závodech je vybaven povinně chrániči. V našem oddíle jsme od jeho založení měli jen několik vážnějších „sádrových" úrazů, způsobených většinou jinou činností než je karate. Účastníci tréninků i letních soustředění mají základní úrazové pojištění (neuškodí ale mít nějaké vlastní – lepší, rozšířené).


Co to bude stát?
Karate je jedním z relativně levných sportů, ale určité nároky na peněženku rodičů má.
Roční příspěvky stojí v současné době cca 1500 Kč (jediný nezbytný výdaj).
Další „volitelné" výdaje: letní soustředění (cca 7500 Kč na 14 dní),
kimono (700 - 1500 Kč),
chrániče rukou popř. nohou, zubů (cca 200 - 1000 Kč),
průkaz technické vyspělosti (110,-),
známka Českého svazu karate (300,- ročně),
lékařská prohlídka (0 - 200 Kč ročně),
zkoušky (200 Kč).
Kimono, průkaz, známka, prohlídka jsou nezbytné pro účast na zkouškách a závodech.


Prý děti bijete když zlobí?
To je samozřejmě mrzká pomluva.
My je bijeme i když jsou hodné. V karate se cvičenci učí rány rozdávat a zvykají si na to, že občas nějakou sami dostanou. Kdo to není schopen „překousnout" (a je to zpravidla psychická záležitost, tělo si zvykne) nemůže se věnovat bojovým sportům, kde to občas bolí (ale např. gymnastika prý bolí víc). Tréninky karate nejsou nic pro slabší povahy, ale na vše se dá zvyknout.


Můžu se na trénink přijít podívat?
Tréninky jsou volně přístupné. Rodiče mohou své potomky sledovat z balkonu nebo přímo v tělocvičně a své připomínky nám po tréninku rovnou sdělovat. Na své děti se ale pouze koukejte, nepokřikujte na ně, nelákejte na sebe jejich pozornost – ruší to pak všechny. Připomínky typu „Náš chlapeček je na takovéhle věci ještě moc malý“ se neuznávají – viz další bod.


Je na to naše dítě dost velké?
Minimální věk pro vstup do oddílu je 7 let. Hlásí se k nám ale čím dál mladší zájemci. Rozhodnutí nechávám na rodičích – je to individuální a rodiče své dítě spíše ohodnotí (já to poznám až později). Každého ale varuju, že pokud k nám dítě bude chodit (strčíte ho k nám), bude dělat to co ostatní. Nelze říkat, že je dost velké na to, aby k nám chodilo, ale příliš malé na to, aby s námi (se staršími) cvičilo.


Co jsou to zkoušky, musí se tam?
Vyspělost karatistů se prokazuje při zkouškách na stupně technické vyspělosti („páskování"), které se konají 2x ročně podle Zkušebního řádu. Při nich cvičenci získávají některý z technických stupňů (žákovské stupně - kyu nebo mistrovské stupně - dany) a právo nosit pásek příslušné barvy (bílý, žlutý, zelený, fialový, hnědý nebo černý). Účast na zkouškách je dobrovolná a je podmíněna zvládnutím technik na příslušný stupeň.


Máme našemu malému karatistovi koupit kimono? Kde?
Kimono (správně Karate Gi) je tradiční japonský oděv používaný při cvičení karate na celém světě. I u nás je účast na závodech a zkouškách dovolena pouze v tomto oděvu. Než se však začátečník dostane na závody nebo ke zkouškám uplyne minimálně několik měsíců a mezitím si to řada z nich rozmyslí a cvičení zanechá. Proto doporučuji vyčkat s pořizováním jakýchkoliv pomůcek na dobu, až si bude dotyčný jistý, že ho karate baví a chce se mu nadále věnovat (třeba jako dárek k vánocům).
Vybavení na bojové sporty lze koupit buď ve velkých sportovních obchodech (Sportisimo, Decathlon) nebo ve speciálních prodejnách (občas tam sami jezdíme nakupovat – stačí říct, co chcete a my vám to přivezem).
Např. Hayashi (www.hayashi.cz), Seydlerova 2149, Praha 5, Doprava - Metro B - Nové Butovice
tel: 226 205 440, 251 616 137, 602 227 036
Otevřeno: Po - Pá 10:00 - 17:00


Není karate výchova k násilnostem, nebudou se děti učit nebezpečné chvaty?
Děti jsou vedeny k tomu, že vše, co se učí se smí v praxi používat pouze v nezbytných vyjímečných případech. Je lepší, když se darebáci perou pod dohledem na tréninku a hodným dětem neublíží, když se naučí i trochu hrubější jednání se svými bližními (jednou se jim to bohužel může hodit). Jedinou spolehlivou prevencí však je skutečně nebezpečné techniky děti neučit, což důsledně dodržujeme. Ale i jednoduchý přímý úder je při tvrdém a správném provedení technika způsobilá zabít soupeře a mnoho takových technik se samozřejmě děti učit budou. Nenaučí se však žádné speciální „zabijácké" chvaty (spolužák na invalidním vozíku není zrovna nejlepším výsledkem klukovské rvačky).


Můžu začít cvičit společně se svým dítětem?
Náš oddíl je primárně určen pro děti ve věku od 8 do 15 let. Tomu je přizpůsoben i tréninkový program. Pro dospěláky se příliš nehodí. Každý rok máme nějaký pokus nějakého rodiče o zařazení se do našeho oddílu. Bohužel tyto pokusy ve většině případů skončily neúspěchem (nadšení dlouho dospělákovi nevydrželo). Pokud se mezi námi dospěláci vyskytují, tak buď u nás vyrostli od dětství nebo v mládí již karate cvičili a chtějí znovu začít (a i tyto případy často končí neúspěchem).


Komu a kam mám nahlásit, když nebude dítě moci přijít na trénink?
Nikomu a nikam!!!
Tréninky jsou dobrovolné a pokud tam někdo nepřijde, je to jen jeho věc. Nikomu se není třeba omlouvat, nikdo z nás není oprávněn zkoumat, kde kdo byl a co tam dělal místo tréninku.
Množí se nám ale případy, že děti místo na trénink chodí „za trénink“ – občasná kontrola neuškodí.


Další informace
Vaše případné dotazy zodpoví vedoucí oddílu na tréninku, telefonicky nebo e-mailem:
Mirek Budín - 728 677 472
Milan Fűrst - 777 808 810